Nike Farida „Żona”

Ponieważ byłam na spotkaniu autorskim w warszawskim Empiku, na promocji książki Nike Faridy „Żona”, chciałabym polecić tę książkę również Czytelnikom naszego bloga, tym, których interesuje tematyka arabska.

Nike Farida w powieści „Żona” świetnie nakreśliła portrety psychologiczne bohaterów – ich mentalność, motywy działania, postępowanie bohaterów wynikające nie tylko z tradycji, realiów obyczajowych i wychowania, ale także to wynikające ze zmieniających się życiowych okoliczności, w których się oni znaleźli.

Cechy charakterów muzułmanów (te dobre i te złe) opisanych przez Nike Farida, to opis oparty na wieloletnim doświadczeniu obcowania z ludźmi z tego właśnie kręgu kulturowego, znajomości ich kultury i głębokiego wglądu w nią z pozycji bycia wśród nich. Trafne formułowanie ocen, wychwycenie tego wszystkiego, co jest w tej kulturze niezrozumiałe dla nas i często niesprawiedliwie oceniane, ale również tego, co jest w niej piękne i wartościowe. Ciekawe opisy relacji międzyludzkich na styku różnych kultur i religii.

Poza samą fabułą książki, podobało mi się również „osadzenie” akcji w politycznych realiach epoki Kaddafiego na Bliskim Wschodzie i informacje związane z ówczesnym libijskim życiem politycznym i społecznym. Niewiele wiedziałam na ten temat wcześniej i chętnie o tym przeczytałam.

WP_20160331_002[2]

2 Komentarze

  1. właśnie jestem w trakcie czytania… rewelacja….
    pozdrawiam…
    pusto tu będzie bez Was… kocham Egipt, a ten log był takim moim kontaktem z ciepłem, pisakiem pustyni, palmami i tym czymś, czego nie potrafię określić, a co ciągnie w tamtą stronę.,..

    • Ale przecież nie rozstajemy się na zawsze:-)
      Pozdrawiamy gorąco, po egipsku:-)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.